0 414 313 40 60
Yeşildirek Mh. 408 Sk. No:1/B-1 Haliliye ŞANLIURFA
08:00 – 17:00

0 414 313 40 60

iletisim@sarim.com.tr

Yeşildirek Mh. 408 Sk. No:1/B-1 Haliliye ŞANLIURFA

08:00 – 17:00

Arası

İLETİŞİM
Haberler / Mauritiusun sabunları Türkiyeden gidecek

Morityus adalar ülkesinden bir müşteri sabun, el sabunu, şampuan, diş mancunu, bebek bezi, oda parfümü gibi ürünleri Türkiye'den ithal etmek istiyor.

Mauritius dış ticaret ve yabancı sermaye konularında olukça liberal bir yapıya sahiptir. Belirli ürünlerin ithali yasak olmakla birlikte diğer alanlarda ticaret yapma oldukça basit ve pratik hale getirilmiş durumdadır. İhraç Ürünleri İşleme Alanları da devreye sokulmuş olup uluslar arası ticarette rekabet gücü artırılmaya çalışılmaktadır.

Türkiye ile Mauritius arasındaki ticari ilişkiler çok büyük boyutlarda olmamakla birlikte genel olarak değişen bir eğilim göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti ile Morityus Cumhuriyeti arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın iç onay işlemleri Taraflarca tamamlanmış olup, söz konusu Anlaşma 1 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Ülkedeki dış ticaret; küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen ihracatta Etiyopya ve Madagaskar’ı, ithalatta da Kamerun, Zimbabwe, Kongo ve Togo gibi Afrika ülkelerini geride bırakabilmektedir. Mauritius 1.30 milyon nüfusuyla; Gana (24 milyon), Sudan (41milyon) ve Tanzanya (40 milyon) toplamı 105 milyonluk pazarın yarısından fazla ithalata sahiptir. İhracat; Kamerun, Kenya, Gana, Tanzanya gibi nispeten kalabalık Afrika ülkeleri yarısından fazlasını geçmektedir.

Morityus adalar ülkesinden yazan bir müşteri sabun, el sabunu, şampuan, diş mancunu, bebek bezi, oda parfümü gibi ürünler ithal etmek istediğini, üreticilerden katalog beklediğini bildirdi.